email: blogerka.bety@seznam.cz
youtube: Bety N.
instagram: @betynep
ask: bety_n
databáze knih: BetyN.
snapchat: betynep

RC: Jak se Alys vypořádá s tím, co se skrývá v hvozdu

6. listopadu 2017 v 18:30 | Bety N. |  Recenze knih
Ahoj přátelé! Vítám Vás u recenze na knihu Bestie je zvíře od Paternelle van Arsdale.
Žánr: Fantasy, Young Adult
Překlad: Barbara Hajná
Nakladatelství: Slovart 2017


O autorce a její knize:
Peternelle van Arsdale bývala redaktorkou, ale poté dostala nápad a nakonec vznikla kniha Bestie je zvíře. Žije v New Yorku, kde pracuje na další knize.

O čem kniha vypráví
Sedmiletá Alys prožívá šťastné dětství ve vesničce Gwenith, ovšem jedné noci přichází do vesničky pojídačky duší. Vysají duši z těla všem dospělým a ve vesnici zbydou jen děti, nebohý sirotci. Dětí se ujmou v sousedním Defaidu, ale považují je za proklaté. Obzvlášť Alys, která v době řádění pojídaček duší byla vzhůru a procházela se po vesnici. A to Defaiďané neví, že se Alys s pojídačkami duší setkala a cítila mezi nimi zvláštní spojení. Alys v Defaidu žije u pracovité ženy zaměstnané jako porodní báby a jejího svérázného manžela.

"Cestou z domu nejvyššího staršího otec nepromluvil a Alys si chovala bolavé ruce v klíně a říkala si, že to všechno, čemu začínala věřit o matce a otci, byl omyl. Vybavila si Pawlova slova o lidech z Defaidu. Kéž by tak měla bratra nebo sestru, někoho, kdo by byl opravdu její. Ne jako tihle falešní rodiče, kterým ji dali. Chtěla svou mámu a tátu. V očích jí zaštípali slzy a ona je silou vůle zahnala. Pláč ti nepomůže, říkala máma.
Jakmile dorazili k matčinu a otcovu domu - Alys se rozhodla, že její dům to už nebude, i kdyby si snad někdy dřív myslela opak -, otec se k ní obrátil: "Holka, ani ti nedokážu říct, jak je mi to líto. Ale doufám, že jednou poznáš, že ten trest byl pro tvoje vlastní dobro. Čím dřív se naučíš, že si nemůžeš dělat, co tě napadne, tím líp pro tebe. Neříkám, že je to tak správné. Jen říkám, že takhle to chodí. Rozumíš mi, Alys?"

Můj názor:
Kniha má zajímavou a poutavou anotaci. Obálka knihu výborně vystihuje a moc se mi líbí. Kniha rozhodně vybočuje z žánru young adult. Má zajímavý a neotřelý námět. Všimla jsem si delších souvětí, které autorka používá a kratších kapitol. Trvalo mi déle, než jsem se do příběhu začetla. Kniha pro mě byla velice překvapivá. Autorka píše neobvyklým stylem, který nebude vyhovovat každému čtenáři, hodně se věnuje pocitům a myšlenkám a zvláštně vykresluje prostředí. Knihu provází ponurá atmosféra. Nesmím opomenout originální prostředí a pojetí příběhů. Oblíbila jsem si postavu matky, protože mě zajímalo její povolání porodní báby, ale nedokázala jsem se sžít s hlavní hrdinkou. Místy jsem se nudila, místy bavila. Byla jsem hodně zvědavá na konec knihy, který je důstojný.
Knihu bych doporučila všem dívkám i klukům, kteří by si chtěli přečíst psychologickou knihu s fantasy prvky a zvláštní ponurou atmosférou, která je poučná a překvapivá. 3,5*

Děkuji martinus.cz za poskytnutí knihy k recenzi.
Knihu koupíte zde.

Mějte se hezky, čtěte a ahoj. BETY
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Betty Betty | Web | 13. listopadu 2017 v 21:47 | Reagovat

Knížka má krásnou obálku a chtěla bych si ji jednou přečíst...:) Ale asi na ni ještě chvíli počkám :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama