email: blogerka.bety@seznam.cz
youtube: Bety N.
instagram: @betynep
ask: bety_n
databáze knih: BetyN.
snapchat: betynep

RC: Co potřebujete? NEED Vám to dá, ale nic není zadarmo...

29. prosince 2017 v 17:05 | Bety N. |  Recenze knih
Ahoj přátelé! Vítám Vás u recenze na knihu Stačí jen chtít od Joelle Charbonneau.
Originální název: Need
Překlad: Alžběta Kalinová
Žánr: Young adult, Sci-fi, Thillery
Nakladatelstí: Fragment 2017


O čem kniha vypráví?
Mezi studenty střední školy v městečku Nottawa se začne šířit nový trend, sociální síť zvaná NEED, která je pouze pro žáky této školy. Ptá se vás na to, co potřebujete. Věnuje vám to, ale jen v případě, že na oplátku splníte zadaný úkol. Ze začátku jde jen o nevinné věci, například pozvat do sociální sítě své spolužáky, však časem jsou úkoly zvláštnější a podezřelejší, ale tomu žádný student nepřikládá pozornost. Vždyť je to jenom legrace. I Kaylee se do NEEDu přihlásí. Zatím, co ostatní si píší o nové oblečení, telefony nebo lístky na koncert, ona potřebuje získat ledvinu pro nemocného bratra.
V jindy poklidném městečku Nottawa se najednou stávají zvláštní věci, dojde i na úmrtí.

O autorce a její knize
Joelle Charbonneau se narodila 4. listopadu 1974. Od této autorky je do češtiny přeložena kromě samostatného románu Stačí jen chtít série Univerzita vyjimečných.

"Nate si naštvaně vzdychl a uvolnil mi místo u počítače. Zadala jsem své přihlašovací jméno a heslo. Když naskočila obrazovka NEEDu, procházela jsem příspěvky na vývěsce a pátrala po nějakých náznacích, které by mi napověděly, co se vlastně děje.
Fotka krabičky se sušenkami u dveří Amandina domu zmizela. Stejně jako snímek naší předzahrádky.Ale objevily se místo nich jiné. Fotografie vyvrácené poštovní schránky, zasněžené kůlny nebo auta s úplně prázdnou pneumatikou. Každá fotka musela odkazovat na čin někoho z členů NEEDu, nebylo však možné odhadnout, jaké měla která věc následky nebo kdo fotku nahrál, takže jsem pátrala dál, ale najednou jsem se zarazila.
Krev.
"To snad není pravda, ne?" zeptal se Nate, který mi koukal přes rameno.
"Já nevím." A nechci to vědět. Zhoupl se mi žaludek. "To ty jsi expert na horory, Nate. Co myslíš?" Je ten zakrvácený sníh moc červený na to, aby to byla skutečná krev? Vypadají ty kusy kůže a kostí a srsti (Je to hnědá srst?) jako něco, co si člověk koupí v obchodě?


Můj názor
Kniha přináší svižný, napínavý, mrazivý příběh, u kterého má čtenář potřebu otáčet stránky dál a dál, než knihu dočte. Autorka píše nejenom poutavě a čtivě, ale umí i působivě vykreslit postavy a prostředí a vybudovat temnější, mrazivou atmosféru. V knize se střídají vypravěči, díky tomu autorka ukázala rozdíly mezi jednotlivými postavami, rozdíly v myšlení, chování a vypořádávání se s různými situacemi. Kniha je velmi poučná, ukazuje, jak může být internet i lidé nebezpeční. Kromě toho se zabývý přátelstvím, bezmocí, odpuštěním, touhou, svědomím, nepochopením... Čtenáři při ní běhá mráz po zádech a donutí ho zamyslet se.
V knize nechybí zvraty a odhalení, některé jsou předvídalné, jiné méně. V závěru nabírá na akčnosti. Některé scény jsou přitažené za vlasy. Konec se povedl. Kniha se mi líbila. Doporučila bych jí mladším čtenářům, holkám i klukům, kteří chtějí chytlavý čtivý příběh, u kterého jim bude běhat mráz po zádech. Myslím, že se bude líbit i občasným čtenářům. Kniha díky svému poselství i zpracování jednoznačně stojí za přečtení. 4,5*/5*

Mějte se hezky, čtěte a ahoj. BETY
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 29. prosince 2017 v 17:16 | Reagovat

Poptám se v knihovně, díky za tip :)

2 Klára Klára | 29. prosince 2017 v 17:26 | Reagovat

O téhle knize jsem už párkrát slyšela, ale nějak mě nezaujala natolik, abych ji chtěla přečíst.
Ale jak tak koukám na tvé hodnocení, asi to přehonotím a ve chvíli volna ji zkusím dát šanci :)

3 Klára Klára | Web | 29. prosince 2017 v 17:26 | Reagovat

A ještě jsem chtěla popřát krásný nový rok! :)

4 Tánička Tánička | E-mail | Web | 2. ledna 2018 v 14:03 | Reagovat

Já jsem hodně o knížce slyšela dokonce jsem viděla autorku na živo kde byla už minulý rok na humbooku, ale nějak jsem se neměla ke knížce možná, že až si skočím do knihovny tak si jí vezmu jenže teď toho mám tak nad hlavu že to nejblíž může být tak za dva, tři měsíce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama