email: blogerka.bety@seznam.cz
youtube: Betty N.
instagram: @betynep
ask: bety_n
databáze knih: BetyN.


RC: Na lovu se pohádky stávají skutečností

18. března 2018 v 14:00 | Bety N. |  Recenze knih
Vítám Vás u recenze na knihu Na lovu od Meagan Spooner.
Originální název: Hunted
Žánr: Fantasy, Young Adult, Retelling
Překlad: Zdeněk Uherčík
Nakladatel: CooBoo 2018


O autorce
Meagan Spooner během svého dospívání trávila čtením a psaním každou volnou chvíli. Vystudovala dramatiku na Hamilton College v New Yorku. V současné době žije a píše v severní Virginii. Mimo jiné také hraje na kytaru, hraje si s kočkou a samozřejmě čte.

O čem kniha vypráví
Když byla Kráska malá holčička, po boku svého otce se učila umění lovu. Ve věku jejích pěti let se rodina přestěhovala do města. Otec začal pracovat jako kupec. Pro nejmladší dceru bohatého kupce se však jméno Kráska nehodilo, proto se z Krásky stala Jeva. Díky otcovu zaměstnání získávali nemalé jmění. Otec se přidal do baronovi lovecké družiny a Jeva se přidala mezi dívky z města, které dělali společnost baronce. Z ničeho nic se však situace obrátila. Otci se nepovedl obchod, do kterého vložil veškeré peníze a je nucen propustit služebnictvo a se svými dcerami Jasenkou, Lenou a Jevou se odstěhovat zpět do srubu u lesa a vydělávat si lovem.
Život ve srubu není jednoduchý. Navíc otec několik let nelovil a lovení je pro něj velmi obtížné. Otec taky začíná být posedlý ulovením Zvířete z příběhů, které Jevě vyprávěl, když byla malá. Jednoho dne se však z lovu nevrátí, přiběhne jen pes pojmenovaný Pelej. Vyděšená Jeva popadne svůj luk, který nosila, když s otcem jako malá chodila lovit, a nějaké jídlo a léky. Domnívá se totiž, že otce najde zraněného v lese. I přes naléhání sester se ho vydává hledat.
Otce po několika dnech najde, ale mrtvého. Rozhodne se jít po stopách Zvířete, které zabilo jejího otce. Po jeho dopadení je však ona tím, kdo je uvězněn. Jeva postupně odkrývá bájný svět pohádek, které slýchávala jako malá dívenka.

"Nevíte, co je to věrnost? Láska? Copak neznáte nic jiného než lov?" Zvíře neodpovědělo, dál se dívalo, sedělo, existovalo, jako kdyby nic z toho, co Jeva řekla, nemělo sebemenší význam. Jako kdyby všechno, co si myslela, cítila nebo udělala, byla pro něho jen drobná nepříjemnost, kterou je třeba chvilku snášet a pak ji může zapomenout.


Můj názor
Kniha přináší převyprávění pohádky Kráska a zvíře propojené s pohádkou Pták Ohnivák. Já mám retellingy moc ráda. Kniha je psaná v er-formě a navíc obsahuje krátké kapitoly o pár větách vyprávěné přímo z pohledu Zvířete, které mi připadaly zajímavé a zábavné.
Autorka umí čtenáře zaujmout a vtáhnout do děje od samotného věnování. Ocenila jsem autorčin čtivý, poutavý, lehký a poetický styl. Knihu provází magická atmosféra. Kniha se vyvíjí pozvolna. Není v ní tolik akce, žádné velké zvraty. I vztah mezi Kráskou a Zvířetem se buduje pomalu a v knize je překvapivě jen troška romantiky. Také mě překvapilo, že knize (hlavně zezačátku) nechybí drsnost. Kvůli tomu, že se jedná o retelling, je kniha předvídatelná a čtenář ví, jak dopadne. První polovina je slabší než druhá, v druhé polovině kniha nabírá na akčnosti a závěr knihy (posledních několik desítek stran) je velmi strhující a napínavý, i přesto, že čtenář očekává šťastný konec.
Hlavní hrdinka Jeva mi přišla nevýrazná, silná holka, která hledá něco víc, ale bohužel mi nepřirostla k srdci. Autorka skvěle pracuje s postavou Zvířete, ve které se mísí lidská stránka a zvířecí pudy. Zamilovala jsem si Jevinu fenku Laňku, která se stává její věrnou přítelkyní. Ale i Lena, Jasenka, Solmir a Lenin snoubenec Radak jsou sympatičtí. Jeviny sestry v této knize totiž nejsou nepřející a zlé, ale právě naopak. Nejstarší Lena je rozumná a Jasenka empatická a ochotná vzdát se pro blaho své sestry i své lásky.

Kniha Na lovu přináší lehce a poeticky napsaný příběh, který provází krásná pohádková magická atmosféra. Čtenář v knize najde mezilidské a rodinné vztahy, nebezpečí, tajemství a špetku romantiky. I přes nějaké nedostatky kniha má osobité kouzlo. 3*/5*

Za zaslání knihy k recenzi srdečně děkuji megaknihy.cz. Knihu koupíte zde.

Mějte se hezky, čtěte a ahoj. BETY
 


Komentáře

1 Milah Milah | Web | 22. března 2018 v 11:51 | Reagovat

Musím říct, že Krásku a zvíře miluju, ale tenhle retelling mě moc nezaujal. Asi si ho přečtu, ale není to žádná taková knížka, pro kterou bych hned musela letět do knihkupectví. každopádně moc hezká recenze. Akorát první půlku jsem přeskočila. Kdybych ji náhodou četla, nechci vědět, co v ní najdu :D

2 Erin Walentine Sammael Erin Walentine Sammael | Web | 23. března 2018 v 20:56 | Reagovat

To si mozna prectu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama