email: blogerka.bety@seznam.cz
youtube: Betty N.
instagram: @betynep
ask: bety_n
databáze knih: BetyN.


RC: Vábení Písně zimy

16. dubna 2018 v 19:15 | Bety N. |  Recenze knih
Ahoj přátelé!
Dnes zrecenzuji knihu Píseň zimy od S. Jae - Jones.
Originální název: Wintersong
Série: Píseň zimy 1. díl
Žánr: Young Adult, Retelling, Fantasy, Romance
Překlad: Tereza Frantová
Nakladatel: CooBoo 2017


O autorce
S. Jae. Jones se narodila v Los Angel, část života prožila v New Yorku, než se přestěhovala do Dixie. Kromě psaní dělá horolezectví, parašutismus, fotografování, kreslení a tahání svého psa na absurdně dlouhé túry. Píseň zimy je autorčinou prvotinou, která bude mít volné pokračování v podobě knihy s originálním názvem Shadowsong.

O čem kniha vypráví?
Liesl od malička ráda poslouchala vyprávění babičky Constanze o Králi duchů, Pánu zlomyslnosti, Vládci podsvětí. Jenže teď už není malá holčička, která může věřit pohádkám a běhat s malým chlapečkem, Králem duchů, po Skřetím háji. Liesl musí plnit svoje povinnosti a být zodpovědnou starší sestrou svým dvěma mladším sourozencům Käthe a Josefovi. A už vůbec nemůže skládat hudbu, i když to tolik miluje. Jak jí vysvětlil otec, její místo je vedle matky v hostinci. Důležitá teď je kariéra jejího bratra Josefa, jenž výborně hraje na housle. Otec přes své dávné kontakty domluvil Josefovi přehrávku před mistrem Antoniem, který by si Josefa, pokud se mu zalíbí, vzal do učení.
Jednoho dne se stereotypní život Liesl změní. Její sestru Käthe unese Král duchů do své podzemní říše a Liesl se ji vydává hledat. Po náročné cestě se jí podaří do podsvětí dostat. V podsvětí společně s Králem duchů žijí skřeti, mistři přetvářky, kterým nikdy není dobré věřit ani hrát jejich hry. Liesl přistoupí na dohodu Krále duchů, stane se jeho ženou jako mnoho dívek před ní namísto své sestry, kterou Vládce podsvětí propustí ze svých služeb. Liesl postupně odhaluje tajemství Krále duchů a jeho říše. Zjišťuje, že příběhy o Králi duchů jí doslova ožívají před očima.

"Musím mluvit s králem duchů," oznámila jsem. "Okamžitě." Větvička s Bodlinou se zasmály a jejich větvovité vlasy do sebe bouřlivě narážely. "A to se také stane. Stane se to. Ale všeho do času. Dnes budeš jeho čestný host na plese a tam se s ním setkáš."
"Ne." Snažila jsem se jim to nařídit. Byla jsem koneckonců větší než ony, ačkoli ne o moc. "Musím s ním mluvit hned."
"Vy smrtelníci jste všichni tak netrpěliví," odvětila Bodlina. "To je asi tím, jak máte pořád kolem krku ruku smrti." "Odveďte mě za ním," rozkázala jsem. "Okamžitě." Větvička a Bodlina však byly neoblomné, nevšímaly si, co říkám, a zvědavě kolem mě kroužily.

Můj názor
Nádherná obálka knihy rozhodně přivábí spoustu čtenářů. Anotace se naopak nepovedla, vyzradí čtenáři polovinu knihy, což pro pozvolný příběh založený především na atmosféře a stylu psaní je obrovská chyba.
Píseň zimy vypráví Liesl, celým jménem Elisabeth. Střídají se u ní stavy tvořivosti, štěstí a stavy smutku. Mnohokrát reaguje neúměrně situaci. Zajímal mě vývoj postavy tajemného a zvláštního Krále duchů. Vztah mezi ním a Elisabeth do knihy přináší netypickou romantiku. Käth, Josef, jejich matka a otec, mistr Antonius jsou dobrými vedlejšími postavami, autorka jim věnuje dostatek prostoru. Žádné postavy, včetně skřetů a dalších prapodivných podsvětních postav, nejsou černobílé.
Kniha není klasickou young adult jednohubkou, naopak z tohoto žánru velmi vybočuje. Fantasy svět tvoří spíše kulisy pro hlubší psychologický příběh, kde významnou roli hraje láska, sebepoznání a sourozenecké vztahy. Fantasy svět, plný skřetů, kterým se nedá věřit, se mi líbí. Kniha určitě nesedne všem čtenářům, protože je atmosférická, snová a melancholická, ale mě bavila od začátku do konce. I když některé pasáže knihy mohly být zkrácené, místy byl příběh chaotický. Udržuje si pozvolné tempo a má osobité kouzlo. S. Jae - Jones píše chytlavě a poeticky. Vytvořila netradiční příběh s jedinečnou atmosférou, ve kterém je skryta spousta emocí. I přesto všechno kniha není vyloženě náročné čtení.
V knize zbývá několik nezodpovězených otázek, naštěstí můžeme očekávat pokračování.

Knihu doporučuji spíše starším čtenářům, kteří ocení poetický styl a magickou atmosféru. Pokud se Vám do knihy podaří začíst, prožijete odlišný čtenářský zážitek. Kniha nabízí silný melancholický divný příběh protkaný hudbou. Může Vás dostat do kolen anebo zůstat nepochopený. 3,5*/5*

Mějte se hezky, čtěte a ahoj. BETY
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama