email: blogerka.bety@seznam.cz
youtube: Betty N.
instagram: @betynep
ask: bety_n
databáze knih: BetyN.


RC: Šest vran na sebevražedné misi do nedobytného Ledového paláce

13. května 2018 v 12:00 | Bety N. |  Recenze knih
Ahoj přátelé.
Dnes zrecenzuji knihu Šest vran od Leigh Bardugo.
Originální název: Six of Crows
Série: Šest vran 1. díl
Žánr: Fantasy, Young Adult
Překlad: Julie Žemlová
Nakladatel: Fragment 2017


O autorce a její knize
Leigh Bardugo se narodila v roce 1985 v Jeruzalémě. Nyní žije a tvoří v Hollywoodu. Její dráhu spisovatelky odstartovala trilogie Griša odehrávající se ve světě inspirovaném carským Ruskem. Trilogie Griše se odehrává ve stejném fantasy světě jako série Šest vran, kterou autorka začala psát po napsání Griši.

Wylan přikývl a z batohu vytáhl hroudu neurčité barvy a opatrně ji opřel o nejbližší kámen. "Všichni k zemi," křikl. Tak daleko, jak jim obklíčení dovolilo, se přitiskli do hroznu k sobě. Wylan práskl rukou do výbušniny a zatímco si všichni zacpávali uši, vmáčkl se střelhbitě mezi Matthiase a Jaspera.
Nic se nestalo. "Děláš si ze mě srandu?" obořil se Jasper.
Bum! Obrovská zemská kra explodovala. Na hlavu jim pršely kusy ledu a kamení. Udivenému Wylanovi zasypanému prachem se na tváři rozhostil výraz opojného štěstí. Nina se rozesmála. "Nemohl by ses aspoň tvářit, jako že víš, co děláš?"

O čem kniha vypráví?
Katterdam, přístavní město, ve kterém se nevyplácí chodit po setmění sám a beze zbraní. Za každým rohem se může skrývat nebezpečí. Katterdam je ráj gangů a zlodějíčků. Za peníze tu seženete vlastně všechno. Své o tom ví i Kaz přezdívaný Krkavec. Jeho jméno se stalo fenoménem, značí neporazitelného podvodníka, vraha a zloděje. Jednoho dne by se však mohl jeho pouliční život změnit. Pokud se dokáže dostat do nedobytného Ledového paláce a z tamního vězení získá muže jménem Bo Yul-Bayur, který mé recept na drogu, jež by změnila celý stávající svět. Kaze si totiž všimli katterdamští obchodní radní. I k nim se donesl věhlas jeho jména. Potřebují ho. Droga zvaná jurda parem zdesetinásobí moc grišů. Grišové jsou mágové ovládající různé schopnosti například Smrtiči, Hojiči, Větrostrůjci, Řemeslníci. Drogu mají v rukou nesprávní lidé a jurda parem je příliš nebezpečná a mocná zbraň. Pokud se Kazovi podaří z Ledového paláce dovézt Bo Yul-Bayur, dostane tolik peněz, že nebude vědět, co s nimi. Kaz souhlasí a začne dávat dohromady bandu na tuhle sebevražednou misi. Zvládne pět vran a on, Kaz, Krkavec, nesplnitelný úkol? Přežijí a konečně začnou nový život daleko od Katterdamu bez nekonečného nebezpečí?

"Kanón," řekl obdivně Jasper. Kaz zamžoural směrem k obrovskému dělu v zátoce. "Už jsem se vloupal do banky, do továrny, do knihovny se vzácnými tisky a jednou dokonce do ložnice kaelišského diplomata, jehož manželka měla slabost pro smaragdy. Ale ještě nikdy po mně nestříleli kanónem." "Tak třeba si to vyzkoušíš," prohodil Jasper.

Můj názor
Grafická podoba knihy určitě zaujme spoustu čtenářů. Černá ořízka a větší formát dělají tuhle knihu nádhernou a zajímavou z venku, ale uvnitř se nachází originální a promyšlený příběh plný postav se zkaženým charakterem, které však i přes jejich špatnost a proradnost nemůžete nemilovat.
Leigh Bardugo píše sice pozvolným stylem, přesto vás Šest vran chytí a baví, i když ne od začátku. Chvíli trvá, než se čtenář do knihy začte. Autorka čtenáři v první polovině svět popíše a vysvětlí a začne budovat zápletku. Druhá polovina je však akční a strhující jízdou. Od začátku má však kniha dobrou atmosféru. Některé pasáže opravdu nejsou pro slabé povahy. Drsnosti, temnosti, místy i nechutnosti si v Šesti vranách užijete nebo se vám z toho zvedne žaludek. Tahle kniha určitě není klišoidní Young Adult Fantasy, naopak je promyšlená, neotřelá a originální. V příběhu nechybí zvraty a překvapení.
Čtenář se do postav bez problémů vžije. I přes jejich špatnost (nebo právě díky ní) si je zamiluje. Přátelské dialogy a vzájemné popichování postav čtenáře nahlas rozesmějí. Časem nabyde dojmu, že se téhle sebevražedné výpravy účastní s nimi. Každý si najde toho svého nejoblíbenějšího hrdinu. Ať už to bude Inej, neslyšitelně se pohybující nenápadná drobná dívka, která právě díky tomu zabila a okradla nespočet lidí. Může to být Jesper, střelec se slabostí pro hazardní hry, který díky tomu má nepředstavitelné dluhy. Zprvu nevinný Wilan z dobré rodiny, ačkoliv se rozhodl raději žít na ulici. Možná silný Matthias na útěku z vězení plný předsudků vůči grišům, nebo pohledná griša Nina, třebaže svou krásu umí využít i jako smrtící zbraň, či samotný Kaz Brekker. Mými oblíbenci se bezesporu stali Jesper a Nina. Autorka postupně odhaluje záhadnou minulost jednotlivých postav.
Romantiku v téhle knize nečekejte. Šest vran nehledá a nechce lásku, přesto se tu něco rýsuje. Vztah mezi Ninou a Matthiasem na hranici lásky a nenávisti, protože je pojí zajímavá minulost. A neohrabaný vztah Inej a Kaze přináší také špetičku romantiky, i když v podobě roztomilých rozpačitých rozhovorů.
Velké finále knihy čtenáře dostane a rozhodně překvapí. Díky konci se nemůžu dočkat pokračování. Druhý díl Prohnilé město je pro mě aktuálně jedna z nejočekávanějších knih.

Šest vran zaujme svým vzhledem, ale uvnitř na čtenáře čeká promyšlený neotřelý příběh plný sympatických hrdinů, kteří sice zabili a okradli nejednoho člověka, ale i přesto si je nejde neoblíbit. Čtenář se s postavami sžije a jejich rozhovory ho zaručeně pobaví. U konce napětím nebudete ani dýchat. Kniha vám možná stejně jako mně ani nedopřeje klidně spát. 5*/5*

Mějte se hezky, čtěte a ahoj. BETY
 


Anketa

Jaký žánr v knihách preferujete?

Romance
Fantasy
Sci-fi
Detektivka
Horor

Komentáře

1 Remi Remi | Web | 17. května 2018 v 20:16 | Reagovat

Už mám za sebou i druhý díl, a o těchto knihách můžu říct, že byly naprosto úžasné. Celé to prostředí, hrdinové atd. mě chytlo a nepustilo, až do konce.
U mě vede Kaz. Jednoznačně. A Jesper, ale teprve až v druhém díle jsem si ho oblíbila víc. Hezká recenze, líbí se mi ty úryvky, a informace o autorce. To je dobré zpestření. ;)

2 Bety N. Bety N. | Web | 18. května 2018 v 18:36 | Reagovat

[1]: Děkuji za pěkný komentář. Na Prohnilé město se straaaašně těším. ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama