email: blogerka.bety@seznam.cz
youtube: Betty N.
instagram: @betynep
ask: bety_n
databáze knih: BetyN.


Co si přečíst v létě | Young Adult Léto ☀

20. června 2018 v 18:15 | Bety N. |  Tipy na knihy
Ahoj přátelé!
Léto je tady a s ním i prázdniny, proto budeme mít více času na čtení. Vždyť slunné počasí venku přímo vybízí k tomu, abychom s knihou a dekou vyrazili ven. A pokud chcete namítat, že nevíte, co si přečíst, mám pro Vás několik tipů na skvělé knížky.
JÁ, SIMON - BECKY ALBERTALLI

Šestnáctiletý Simon Spier ví, že je gay. Jenže se ještě neodhodlal sdělit to světu. Svěřil se jen jedinému člověku. Už nějakou dobu si píše emaily s klukem, který si říká Blue. Oba sice chodí do stejné školy, ale navzájem neznají svou pravou totožnost. Simon si s Bluem píše moc rád, svěřuje se mu vlastně se vším. Proto se zděsí ve chvíli, kdy se zapomene v knihovně z emailu odhlásit a Martin, jeho spolužák, si emaily přečte a začne Simona zveřejněním emailů vydírat.

Pokud chcete milou nenáročnou knihu, co Vám vykouzlí úsměv na tváři, Já, Simon, je ideální volba. U knihy se mnohokrát srdečně zasmějete s postavami, které si nejde nezamilovat. Po pár stránkách má čtenář pocit jako by je znal. Příběh je jednoduchý, velmi zajímavý, sladký, vtipný, plný lásky, přátelství a sušenek Oreo. Pěkně plyne od první stránky a čte se lehce. Je těžké nenechat se knihou zcela pohltit. A po přečtení hurá do kina na stejnojmenný film, který byl podle knihy natočen. Film se podařilo naladit na stejnou notu: prostě lehkost, vtip a roztomilost. (Ale nezapomeňte: nejdřív kniha, potom film!)

"Srknu si piva, které je až neuvěřitelně odporné. Nečekal jsem, že bude chutnat zrovna po zmrzlině, ale co to kurňa je? Lidi běžně lžou, pořizují si falešné doklady a snaží se tajně proplížit do barů - a všechno kvůli tomuhle? To bych se vážně radši líbal s Bieberem. Se psem. Nebo s Justinem. Každopádně to ve mně vzbuzuje mírné obavy - jestli je pravda o alkoholu takováhle, nedělá se zbytečně humbuk i okolo sexu?"


LÁSKA A GELATO - JENNA EVANS WELCH

Itálie je skvělá země, kde jde strávit léto, poznat památky, najít lásku a ochutnat gelato. Lina do Itálie odjíždí z jiného důvodu. Musí poznat svého otce. Muže, který se o ni šestnáct let jejího života nezajímal. Přála si to Linina matka než umřela. Lině se v Itálii dostane do rukou deník její matky, který si psala, když kdysi v Itálii pobývala. Díky němu Lina začíná odhalovat tajemství, co by ji nenapadla ani v nejdivočejších snech.

Láska & gelato je výborná kniha na pláž k moři, nebo Vám alespoň tu mořskou atmosféru naladí. Prostředí Itálie se autorce podařilo zachytit skvěle. Jenna Evans Welch píše čtivě, zábavně, jednoduše a vtipně. V knize dojde i na vážnější témata, především ztráta matky je velmi citlivě zpracována. Postavám budete fandit a od knihy se jen tak neodtrhnete. V knize nechybí několik zvratů, i když průhledných. Pokud Vás láka rozplétání tajemství z deníku Lininy matky a ochutnávka Itálie, tato kniha Vás nezklame.

"Takže gelato. Začnete s obyčejně báječným kornoutkem zmrzliny, vynásobte tu chuť milionem a posypte strouhaným rohem z jednorožce. Kdyby mě Ren po čtvrtém kopečku nezastavil, asi bych se tam cpala do smrti."


VŠECHNO, ÚPLNĚ VŠECHNO - NICOLA YOON

Osmnáctiletá Madeline Whittierová musí být navždy zavřená ve sterilním bytě plném filtrovaného vzduchu. Je totiž doslova alergická na celý svět. Její nudný život se obrátí vzhůru nohama ve chvíli, kdy se to sousedního domu přistěhují nový sousedé. Madeline nemá nic lepšího na práci než trávit čas pozorováním této rodiny a především Ollyho. Tím, že si vzájemně vyměňují emaily, začíná komplikovaná "lovestory", která změní všechno, úplně všechno.

I přesto, že kniha, Všechno, úplně všechno, řeší složitá a vážná témata, je milá, čtivá, svěží, oddechová a zábavná. Tvoří ji různé deníkové záznamy, přepisy emailů, všelijaké obrázky, poznámky i klasické krátké kapitoly. Nejen díky grafickému zpracování, na kterém se podílel manžel autorky David Yoon, je kniha neotřelá a osobitá. Ani předvídatelnost knihy jednoznačně nezkazí úžasný čtenářský zážitek. Věřím, že si knihu užijete stejně jako já. Podle knihy je natočen i stejnojmenný film.

"Jak dlouho jseš nemocná?" "Celej život."
STAČÍ JEN CHTÍT - JOELLE CHARBONNEAU

Mezi studenty střední školy v městečku Nottawa se začne šířit nový trend: sociální síť zvaná NEED. Ptá se na jednoduchou otázku: Co potřebujete? Od sociální sítě to získáte, ale jen v případě, že na oplátku splníte zadaný úkol. Ze začátku jde jen o nevinné věci, jenže postupem času jsou zadávané úkoly zvláštnější a podezřelejší. A však toho si nikdo nevšímá. V jindy poklidném městečku se dějí divné věci. Nastává série úmrtí. A Kaylee, studentka místí střední školy, začíná o NEEDu pochybovat.

Nejste na zamilované sladké knížky? Chcete spíše něco drsného a napínavého? V tom případě je kniha Stačí jen chtít správná volba. Během čtení čtenáři běhá mráz po zádech a kniha ho nutí zamyslet se nad myšlenkou, jak můžou být sociální sítě a lidé nebezpeční. Knihu vypráví více postav a chvilku trvá než se v nich čtenář zorientuje. Zabývá se přátelstvím, bezmocí, svědomím, odpuštěním, nepochopením... Díky svému poselství a chytlavému příběhu bezesporu stojí za přečtení.

"Zadala jsem své přihlašovací jméno a heslo. Když naskočila obrazovka NEEDu, procházela jsem příspěvky na vývěsce a pátrala po nějakých náznacích, které by mi napověděly, co se vlastně děje. Fotka krabičky se sušenkami u dveří Amandina domu zmizela. Stejně jako snímek naší předzahrádky. Ale objevily se místo nich jiné. Fotografie vyvrácené poštovní schránky, zasněžené kůlny nebo auta s úplně prázdnou pneumatikou. Každá fotka musela odkazovat na čin někoho z členů NEEDu, nebylo však možné odhadnout, jaké měla která věc následky nebo kdo fotku nahrál, takže jsem pátrala dál, ale najednou jsem se zarazila. Krev."


Užijte si prázdniny. Mějte se hezky, čtěte a ahoj. BETY
 


Anketa

Kniha nebo film?

Kniha
Film

Komentáře

1 zamotana zamotana | Web | 22. června 2018 v 18:59 | Reagovat

Od Becky Albertalli doporučuju i Podělaným navrch, dočetla jsem to dneska a ta je ideální pro typy holek, které si myslí, že se svého štěstí a vztahů nikdy nedočkají. Ale není to rozhodně nic pro homofoby, stejně jako Simon. :D Ostatní knížky jsem nečetla, ale vypadají rozhodně zajímavě!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama