email: blogerka.bety@seznam.cz
youtube: Betty N.
instagram: @betynep
ask: bety_n
databáze knih: BetyN.


RC: Smrtka vás pokosí

11. června 2018 v 19:10 | Bety N. |  Recenze knih
Ahoj přátelé!
Vítám Vás u recenze na knihu Smrtka od Neala Shustermana.
Originální název: Scythe
Série: Smrtka 1. díl
Žánr: Young Adult
Překlad: Petr Kotrle
Nakladatel: Yoli 2018


O autorovi a jeho knize
Neal Shusterman kromě knih pro mládež píše i scénáře k filmům a televizním programům. Je otcem čtyř dětí a žije v Kalifornii. Mimo Smrtky u nás od autora vyšla kniha Bez šance. Za Smrtku obdržel prestižní ocenění The Printz Award a také v roce 2015 získal National Book Award.

Jak byli smrtelní lidé úzkoprsí a pokrytečtí, když pohrdali těmi, kteří ukončují život, a současně milovali přírodu - která si v těch dobách přivlastňovala každý počatý život. Příroda to brala tak, že narození znamená automatické odsouzení k smrti, a tuto smrt s krutou důsledností způsobovala.
My jsme to změnili.
Jsme teď síla větší než příroda.

O čem kniha vypráví
Představte si dokonalý svět. V roce 2042 lidstvo dospělo ke zlomu. Neexistují války, bída ani nemoci. Když si připadáte příliš staří, jednoduše obrátíte list a omládnete. Nelze spáchat sebevraždu, jelikož v oživovacím centru budete oživeni. Léky jsou vyrobeny na všechny nemoci. Lidé už ani nepočítají, kolik jim je let. Přirozená smrt jednoduše nikoho trápit nemusí. Jenže takhle by to dlouhodobě fungovat nemohlo, protože by došlo k přelidnění planety. Proto vzniká cech smrtek. Jedině ty jsou oprávněny brát životy a takzvaně kosit lidi, aby udržely velikost populace pod kontrolou.
Citru by nikdy ani nenapadlo, že se se smrtkou někdy setká. To samé si myslel i Rowan. Přesto se oba teenageři, i když o to ani jeden zprvu netouží, stanou učedníky ctihodného smrtky Faradaye. Mají za úkol vyučit se řemeslu smrtek, postupně se naučí zacházet se zbraněmi a znát všechny jedy. Jenže potom dojde k jarnímu konkláve, setkání všech smrtek. Jsou vržení do víru intrik. Mezi smrtkami totiž panuje značné napětí. Kolem smrtky Goddarda se shromažďuje skupina smrtek, které souhlasí s jeho názory a životním stylem celebrity. Smrtka Goddrard o sobě veřejně říká, že braní životů ho baví. Nemá snad každý právo věnovat se práci, kterou má rád? Smrtka Goddard prostě kosí ve velkém stylu.
Na jarním konkláve však dojde k něčemu, co život Citře i Rowanovi nenávratně změní. Dojde k rozhodnutí, že jeden z nich se stane smrtkou a druhý bude muset neúspěšného pokosit. Smrtky si k sobě berou učedníky od založení cechu smrtek. Ale není zvykem, aby někdo měl učedníky dva jako smrtka Faraday. Pod záminkou, aby si Citra s Rowanem vzájemně nepomáhali, dojde k tomuto krvežíznivému rozhodnutí. Který z nich uspěje a stane se smrtkou nebo možná přesněji vrahem?

"Každá smrtka musí splnit kvótu dvou set šedesáti pokosení za rok," řekl jim smrtka Faraday, "což znamená v průměru pět za týden."
"Takže víkendy máte volné?"

Můj názor
Vsadím se, že o Smrtce jste už slyšeli. Trhá rekordy jak u nás, tak i v zahraničí. Pokud stále ještě váháte, jestli si ji máte přečíst, udělejte to. Smrtka je výjimečná a originální kniha, která beze sporu stojí za přečtení, i když k ní mám nějaké výhrady. Přesto si tento kontroverzní román zamilujete.
Smrtka přináší čtivý a chytlavý příběh, v němž nechybí zvraty a překvapivá odhalení. Často jsem byla dějem šokována. Styl psaní Neala Shustermana čtenáře nutí bez dechu otáčet stránky. Kniha se čte skvěle. Je strhující, návyková a napínavá. Autor píše se smrtící lehkostí, s tou popisuje i brutální, drsné scény, o které v knize není nouze. Můžeme jen žasnout nad tím, jak to má do detailů promyšlené a propracované.
Přesto mi místy připadal svět dokonalé budoucnosti nelogický. Vždyť smrtky kosily naprosto nespravedlivě. Proč vzít život mladému studentovi střední školy a nechat na živu lidi, co žijí mnoho desetiletí a život už je nudí? A proč byli oživováni ti, jež se rozpleskávali (skákali z budov) a páchali sebevraždy? Kdyby šlo opravdu o dokonalou budoucnost, kde je vše bez chyby, mělo by být vymyšleno spravedlivější řešení. Takhle by to podle mě nikdy nemohlo fungovat.
Navíc na mě příběh působil místy křečovitě, stejně jako vztah mezi hlavními hrdiny Citrou a Rowanem. Jejich láska mi přišla příliš nucená a násilná. Oba se plynule střídali ve vypravování příběhu. Citra je nejen silná a tvrdá a nikoli nechytrá. Za svými názory si stojí. Má na rozdíl od Rowana milující rodinu. Naopak Rowana si rodina moc nevšímá. Ještě než se stal smrtkou, s oblibobu holdoval rozpleskávání (sebevražednému skákání z budov). Pro spravedlnost by obětoval vlastní život. Další postava ctihodný smrtka Faradey je v knize symbolem spravedlnosti, vždy čestný, hodný a moudrý. Jeho opakem se stal smrtka Goddard.
Zajímavé na knize nejsou jen postavy a zajímavý příběh, ale i myšlenky. Různé znepokojivé podněty k zamyšlení najdeme na každé stránce. Právo na život a smrt, jak silná je láska rodiče k dítěti a jaká je hranice toho být smrtkou či vrahem?
Jsem velmi zvědavá na další díly, protože, jak napsal sám autor, tato série vypadá na velice vzrušující pouť.

Pokud máte odvahu, do tohoto návykového, děsivého a znepokojivého čtení se určitě pusťte. Toto místy surové dílo si rozhodně zaslouží čtenáře, kteří ho dočtou až do konce. Smrtka je sice primárně určena mladším čtenářům, domnívám se však, že si ji užijí i starší generace. Je to jedinečný čtenářský zážitek. 5*/5*

Mějte se hezky, čtěte a ahoj. BETY
 


Anketa

Jaký žánr v knihách preferujete?

Romance
Fantasy
Sci-fi
Detektivka
Horor

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama